Strony


2010/2011

Ogólnopolski Festiwal Artystyczny Młodzieży w Poznaniu

Nasza grupa teatralna działająca w internacie ZSAiO w Żywcu, po znalezieniu się w gronie laureatów Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego w Częstochowie, wzięła udział w konkursie teatralnym na szczeblu ogólnopolskim. Przedsięwzięcie mogło być zrealizowane dzięki pozyskaniu sponsorów: Eurofirany Żywiec, Sews – Cabind Poland oraz Starostwo Powiatowe w Żywcu, którym jesteśmy wdzięczni za możliwość realizacji celów artystycznych i osobistych. Ogólnopolski Festiwal Artystyczny dał nam szansę poznania twórczości młodego teatru z różnych rejonów Polski a formuła otwartości, promowana przez organizatorów, stała się dla naszego zespołu swoistym kompasem. Poznańskie spotkanie pozwoliło wziąć udział uczniom naszej szkoły w sesjach warsztatowych, m.in.: ”Słowo jako narzędzie ekspresji aktora”, „Impostacja głosu”, „Przedmiot jako partner aktora”, „Taniec współczesny”, „Street dance” oraz „ Teatr ruchu”. Kończący się rok szkolny 2010/2011 obfitował w spektakularne sukcesy naszej grupy teatralnej. Doświadczyliśmy jak wspaniale jest odbierać nagrody i gratulacje. Cóż, prawda jest taka, że niebawem statuetki przywiezione z konkursów pokryje kurz a wszystkie osiągnięcia przesłoni mgła niepamięci. Jednak naszym prawdziwym zwycięstwem jest to, że już dziś sięgamy do rozmaitych gatunków literackich i do różnorodnych tematów muzycznych, prowadzimy inspirujące rozmowy o sztuce, a wszystko po to, by już we wrześniu przystąpić do realizacji kolejnego spektaklu, który pomoże nam odkrywać prawdę o świecie i o nas samych. 
Weronika Kurneta

I miejsce dla grupy teatralnej, działającej w internacie ZSAiO w Żywcu.

Grupa teatralna w składzie:
Michał Barzycki, Barbara Biłous, Damian Bogdanik, Karolina Kiełbasa, Dawid Kocoń, Aleksandra Kosierb, Weronika Kurneta, Klaudia Mędrala, Elżbieta Mieszczak, i Anna Plaza
została zwycięzcą POWIATOWEGO FESTIWALU ARTYSTYCZNEGO pod patronatem Antoniego szlagona – Burmistrza Żywca i Andrzeja Zielińskiego – Starosty Żywieckiego.
Młodzi artyści zaprezentowali sztukę „Lekcja historii”, której scenariusz i reżyserię przygotowała pani Elżbieta Bulik. Zespół teatralny został wytypowany do udziału w WOJEWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE ZESPOŁÓW ARTYSTYCZNYCH w Częstochowie.
Zwycięzcom gratulujemy! Czekamy na dalsze sukcesy!

Konkurs Recytatorski


 19 marca 2011 roku, w „KLUBIE ŚRUBKA” w Żywcu odbył się KONKURS RECYTATORSKI o „LAUR ERATO”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Monika Bandyk /klasa I LO-PO/SMS/ i Barbara Biłous /klasa II LO-PO/SMS/. Zdobywczynią pierwszego miejsca została Barbara Biłous, prezentując wiersz A. Puszkina, „Zaduma dziewczyny” i prozę M. Santany, „Kiedy jaszczury śpiewają”. Zwyciężczyni i jej opiekunce pani Elżbiecie Bulik, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wigilia


Do najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych, należy śpiewanie kolęd. Polskie kolędy to nie tylko modlitwa czy pieśń. To opowieść o narodzeniu Chrystusa, w której za tło służy typowo polski obraz: daleka prowincja, grudniowy mróz, kożuchy i dary przyniesione przez gospodarzy małemu Jezuskowi. Polskie kolędy, od zawsze zawierały wiele elementów duszy narodowej. Są w nich i dostojność, i skupienie, i zaduma, i czułość. … ale są też humor, wesołość i szalony polski temperament. Jeśli już raz, w czasach dzieciństwa, kolęda zapadnie w duszę Polaka, towarzyszyć mu będzie zawsze. 21 grudnia podczas tradycyjnej WIGILII, w szkolnym Internacie, został zorganizowany KONCERT KOLĘD. Młodzi artyści, pod opieką pani Elżbiety Bulik zaprezentowali w pierwszej części - kolędy i pastorałki, charakterystyczne dla Żywiecczyzny, a w części drugiej pieśni ku czci nowo-narodzonego Pana w formie nowoczesnej, szczególnie bliskiej młodym ludziom. Wspólne kolędowanie przebiegło w iście rodzinnej atmosferze.

Mikołajki

 „Na Świętego Mikołaja, ucieszy się dzieciąt zgraja, Bo chłopaki i dziewczęta, wyczekują na prezenta, Jedne będą miały cacko, że się sprawowały gracko, A zaś drugie dla zachęty, by nie były wierci pięty”. /L. Zienkowicz/ 6 grudnia był w Internacie dniem mikołajkowych gier i quizów. W zmaganiach brały udział dwie drużyny: damska i męska, które poprzez dobrą zabawę poznały życiorys sławnego biskupa z Mirry, a także legendy związane z tym świętym. Wychowankowie zostali obdarowani słodkimi prezentami. Zaś w trakcie turnieju „Kocham Cię Mikołaju”, można było wygrać wiele cennych upominków.

Andrzejki

 „Na świętego Andrzeja, ludziom w wróżby nadzieja” – to stare ludowe porzekadło, stało się myślą przewodnią zabaw andrzejkowych, zorganizowanych w INTERNACIE. Świętego Andrzeja czczono już w IV wieku, a jego imieniem zwano grudzień. Uważano, że noc z 29 na 30 listopada jest dobrą porą na podejmowanie ważnych decyzji, a wróżby miały służyć pomocą w tej kwestii. Już wtedy lanie wosku cieszyło się wielkim powodzeniem. I tak jest do dziś. Podczas wieczoru andrzejkowego, mieszkanki Internatu, jak nakazuje tradycja, wlewały do naczynia z woda roztopiony wosk, po czym zastygłą formę oświetlały, tak aby rzucała cień i z powstałych kształtów wyczytywały swe przyszłe losy. Po wróżbach odbyły się tańce, a trakcie towarzyszących im licznych zabaw, podawano słodkie przekąski.

Spotkanie Integracyjne

W Internacie ZSAiO przebywali goście z Austrii. W związku z tym, w dniach 21 i 22 września 2010 roku, w szkolnym INTERNACIE, zostało zorganizowane polsko – austriackie spotkanie integracyjne. W imprezie udział wzięli uczniowie Technikum Hotelarskiego naszej szkoły, mieszkańcy INTERNATU oraz młodzież austriacka wraz z wychowawcami. Spotkanie obfitowało w całe mnóstwo gier i zabaw, mających na celu zapoznanie naszych przyjaciół z kulturą i zwyczajami Żywiecczyzny. Atrakcją wieczoru był występ zespołu regionalnego „Gorlicki”, w skład, którego wchodzą absolwenci naszej placówki. W rytm muzyki góralskiej i biesiadnej, Austriacy uczyli się śpiewać i tańczyć „po naszemu”. Jednym z punktów, bardzo urozmaiconego programu, był także występ instrumentalny naszych młodych gości. Spotkanie udowodniło, że dobra zabawa i szczery uśmiech, mogą zjednoczyć ludzi pod każdą szerokością geograficzną.